MEKANLAR SEYAHAT

Avrupa’nın en iyi 7 sanat şehri!

Brandlifemag.com editörleri, Rönesans’ın başyapıtlarına, ressamlara adanmış özel müzelere, mimari şaheserlere, sokak sanatının en ilginç örneklerine ev sahipliği yapan, sanatın kalbinin attığı yedi şehri ve bu şehirlerin mutlaka görülmesi gereken müzelerini..

Avrupa’nın en iyi 7 sanat şehri!

Brandlifemag.com editörleri, Rönesans’ın başyapıtlarına, ressamlara adanmış özel müzelere, mimari şaheserlere, sokak sanatının en ilginç örneklerine ev sahipliği yapan, sanatın kalbinin attığı yedi şehri ve bu şehirlerin mutlaka görülmesi gereken müzelerini sizin için listeledi.

Londra

Londra’daki en ünlü müzelerin birçoğu devlet tarafından işletildiği için ziyaretçilerinden giriş ücreti alınmıyor. British Museum, Victoria & Albert Museum, National Portrait Gallery ve Tate Modern bunlardan bazıları. British Museum’da dünyanın dört bir yanından toplanan objelerle insanlık tarihinin izini sürebilirsiniz.

Roma

Attığınız her adımın sizi tarihin başka bir dönemine götürdüğü şehir Roma’da, Julius Sezar’ın ayak izlerini takip edebilir, gladyatörlerin dönemini gözünüzün önüne getirmeye çalışabilir ve Vatikan’da Michelangelo’nun imzasını taşıyan Sistine Şapeli’nin tavanı karşısında büyülenebilirsiniz.

Amsterdam

Amsterdam, ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’a adamış dev müzesinde dahi ressamın kısacık sanat hayatını tüm detaylarıyla sergileyerek sanatseverleri mutlu ediyor. Öte yandan şehrin bir diğer büyük müzesi olan ve 1798’de açılan Rijksmuseum da Rembrandt, Vermeer ve Frans Hals gibi diğer ünlü Hollandalı ressamların eserlerini sergiliyor.

Viyana

Viyana, klasik başyapıtlarla güncel sanat müzelerinin uyum içinde birbirine karıştığı bir şehir. 60 bin metrekarelik Museumsquartier bölgesi birçok sanat kuruluşuna ev sahipliği yapıyor. Albertina müzesi ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış on binlerce baskı eseri barındırırken Viyana sanat tarihi müzesi Kunsthistoriches ise Mısır, Yunan ve Antik Roma koleksiyonlarıyla göz kamaştırıyor.

Berlin

Berlin’in eşsiz tarihi, onun ruhunu buradaki diğer tüm şehirlerden farklı kılıyor ancak her ne kadar daha yakın tarihiyle öne çıksa da Babil ve Antik Yunanistan’dan gelen eserleriyle Pergamon Müzesi ve şehirdeki sayısız modern sanat galerileri burayı sanatseverler için de bir cennet haline getiriyor.

Venedik

Venedik denince akla ilk labirent gibi kanalları ve romantik gondol yolculukları gelse de şehir sanat koleksiyonları açısından da epey iddialı. Titian ve Veronese gibi Rönesans dahilerinin yanı sıra Peggy Guggenheim koleksiyonu gibi çağdaş sanat eserlerini de barındıran Venedik, ayrıca geçen haftalarda Bruno Catalano’nun heykel koleksiyonu sebebiyle değindiğimiz Venedik Sanat Bienali gibi etkinliklere de sahne oluyor.

Barselona

Barselona ve sanat dendiğinde akla Picasso, Gaudi ve Miro geliyor. Bu üç ünlü sanatçı da şehre kendi izlerini bırakmış. Sıcak, samimi ve renkli Barselona’da zaten Gaudi’nin eserlerini gözden kaçırmanız imkansız. Şehrin silüetinin en dikkat çekici yapısı Sagrada Familia ve Barselona’nın en güzel manzarasını sunan Park Guell bunlardan ikisi. 20. yüzyıl sanatının en önemli isimlerinden Pablo Picasso’nun dört binden fazla eserine ev sahipliği yapan Picasso Müzesi ve yine 20. yüzyıl sanatının en etkileyici eserlerine imza atan bir sanatçı olan Joan Miro’ya adanmış, Muntjuic tepesinde bulunan Fundacio Joan Miro müzesi, Barselona’nın en önemli diğer sanat adresleri.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL