SİNEMA

Aşka Farklı Bir Pencereden Bakan Romantik Filmler!

Bu zamana kadar izlediğiniz bütün klasik aşk filmlerini unutun. Sizi hem romantizmle buluşturacak hem de kaliteli içerikler izlemek istiyorsanız bu liste tam size göre! Submarine, 2010 IMDb puanı 7,3 olan..

Aşka Farklı Bir Pencereden Bakan Romantik Filmler!

Bu zamana kadar izlediğiniz bütün klasik aşk filmlerini unutun. Sizi hem romantizmle buluşturacak hem de kaliteli içerikler izlemek istiyorsanız bu liste tam size göre!


Submarine, 2010


IMDb puanı 7,3 olan bu filmde başrolde iki çocuğun yetişkinimsi aşklarına tanık olacağız. Ortaokul çağında olduğunu tahmin ettiğimiz çiftten kız olan erkeğe sürekli trip atmakta gibi gözükmektedir, bu yönüyle klasik gibi görünse de bu filmde aile ilişkileri, boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisi gibi daha mikro mercekteki sorunların birey üzerindeki etkisini göreceksiniz.


Only Lovers Left Alive, 2013


Daha önce pek çok önemli işe imza atmış başarılı oyuncu Tilda Swinton’ın da başrolde oynadığı, Türkiye’de “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır” gibi arabesk bir isimle yayına giren bu enfes dram-fantastik türündeki film, klasik aşk filmlerini unutturacağı gibi bildiğiniz ısırmalı uçmalı vampir filmlerini de unuttaracak, garanti ediyoruz!


Before Serisi, 1995


1995’ten itibaren kaliteli romantik aşk filmi izlemek isteyenlerin bir numaralı adresi olan Before Sunrise, Before Sunset ve Before Midnight adlı üç ayrı filmden oluşan bu seriyi Richard Linklater yönetti. Celine ve Jesse’in ilk tanıştıkları ergen hallerinden yetişkinliklerine kadar geçirdikleri değişimi ele almakla yetinmeyip Avrupa’nın güzel şehirlerinin en harikulade hallerini de görmemizi sağlayarak bizleri adeta bir Interrail turuna çıkaran Before serisinde romantizme doyacağınızın teminatını verebiliriz.


Black, 2005


Aslında dram-aile kategorisinde değerlendirilen bu filmi listeye alarak hata ettiğimizi düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Sanjay Leela Bhansali’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Hint yapımı bu enfes filmde her ne kadar hayata tutunmaya çalışan görme ve işitme engelli Helen Keller’ın gerçek hayat öyküsü anlatılsa da filmde aşkın da en duygusal haline tanıklık ediyoruz.


Shape Of Water, 2017


Guillermo del Toro’nun Oscar’ın pek çok dalında ödül aldığı çok konuşulan filmi Shape Of Water, aslında dram-gerilim türünde değerlendiriliyor. Filmde, bu sefer yabancı insanüstü bir yaratığa aşık olan işitme engelli Eliza’nın aşkı için mücadele etmesine tanıklık ediyoruz.


Call Me By Your Name, 2017


Yönetmenliğini Luca Guadagnino’nun gerçekleştirdiği film, Oscar da dahil olmak üzere pek çok dalda ödüle layık görüldü. Ergen eşcinsel bir erkeğin kendi cinsel yönelimini ve bedenini keşfetmesini anlatan film, müziği ve sanatı da işin içine bol bol katarak bizlere görsel şölen sunuyor.


303, 2018


Hans Weingartner’ın yönettiği 303, unutulmaz diyaloglara sahip olması yönüyle kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında yerini çoktaaan aldı bile! Bu Alman filminde yine Before serisindekine benzer şekilde Avrupa’nın şehirlerinin mimari yapısının güzelliğine şahit oluyorsunuz.


Wristcutters: A Love Story, 2006


“Bilekkesenler: Bir Aşk Hikayesi” adıyla Türkiye’de gösterime giren bu fantastik-dram filmi ilginç bir intihar sahnesiyle başlıyor. Goran Dukić’in yönettiği filmde, Zia’nın kız arkadaşından ayrıldığı zaman intihar edip öteki dünyaya gittiğinde orada kendisini bekleyen çok daha depresif bir dünyayla karşılaşmasını ve gerçek aşkını orada bulmasını anlatıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL