SEYAHAT

Aşıkların Uğrak Yeri!

Bir balayı çifti değilseniz bile romantik bir tatil yapmak için en ideal yerdir Santorini. Bembeyaz evlerin arasından uçurumun kıyısına kıvrılıp keşke hiç bitmese diyeceğiniz o muhteşem gün batımını iliklerinize kadar..

Aşıkların Uğrak Yeri!

Bir balayı çifti değilseniz bile romantik bir tatil yapmak için en ideal yerdir Santorini. Bembeyaz evlerin arasından uçurumun kıyısına kıvrılıp keşke hiç bitmese diyeceğiniz o muhteşem gün batımını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.
Nasıl giderim?
THY ve Aegean Airlines ile Atatürk Havalimanı’ndan Atina aktarmalı olarak Santorini’ye uçabilirsiniz. Eğer Yunanistan kapı vizesi ile Sntoriniye gidecekseniz, sadece deniz yolu ile bu programdan yararlanabilirsiniz ve yalnızca 6 adaya gidebilirsiniz. Yunan adaları vizesinin geçerli olduğu adalar: Sakız adası, Kos, Samos, Midilli, Meis ve Rodos ve Mikanos adalarına gidebilirsiniz.


Santorini hakkında
Burası volkanik bir patlama sonucu oluşmuş irili ufaklı volkanik adacıkların en büyüğü. Mavi kubbeleri, bembeyaz evleri ile adeta bir görsel şölen. İşin tarihi kısmına değinirsek özetle, Santorini volkanik adası M.Ö. 3000’de Minoslular tarafından kolonileştirilmiş. M.Ö. 1450 yılında yaşanan patlamayla birlikte bu uygarlığın tarih sahnesinden silindiği tahmin ediliyor. Dorlar, M.Ö. 8. yüzyılda buraya yerleştiklerinde, adaya Thira adını verirken, adayı 13. yüzyılda fetheden Venedikliler, Azize İrene’ye atfen Santorini adını vermiş. Adanın nasıl geldiğinden ziyade bizi muhteşem manzarası ilgilendiriyor deyip bu adayı keşfe çıkıyoruz.


Nasıl gezilir?
Ada iki şehirden oluşmakta Thira ve Oia. Gemiler bu şehre yanaşamadığı için açıkta demir alıyor. Küçük botlar ve filikalarla yüzünüze çarpan rüzgar eşliğinde fira limanına varıyorsunuz. Adanın yukarısına çıkmak için 3 seçeneğiniz var. Eğer yükseklik korkunuz yoksa muhteşem ege denizi manzarası eşliğinde teleferikle çıkabilirsiniz ki bence en güvenlisi de bu seçenek ya da eşeklerle yüzlerce basamaktan oluşan o yolu çıkarak ulaşabilirsiniz.


Fira Şehri
Fira köylerinin arasında adanın en yüksek kayalıklarının üzerine kurulu köyü. Bolca restoran, gece klübü, taverna, araç ve atv kiralama ofisi, hediyelik eşya kısacası herşeyi bulabileceğiniz yer.
Oia Şehri
Adanın en pahalı köyü diyebiliriz burası için. Neredeyse tüm otellerin manzarası ve terasları var. Restaurantlar, cafeler ve alışveriş yapacağınız yerler yakın olduğu için de yürüyerek kolayca etrafı gezebilirsiniz. Oia şehrin diğer yakasında olduğu için ulaşmak yarım saatten fazla sürebiliyor. Bir taksiye atlayabilir ya da feribotla buraya ulaşabilirsiniz.


Plajları
Red Beach (Kızıl sahil) : Fira kasabasından 20 dk’da ulaşabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi plaj kızıl renkte. Farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız yüzmek için ideal.
Perissa Beach (Sahili) : Bu sahillerin hepsi adanın güney yakasında. Sahilin hemen civarında kasaba da var. Red Beach’e göre restoranlardan birşeyler alıp, yeme-içmek için daha uygun bir yer.
Kamari Beach : Kamari kasabasında yer alan bu plaj diğerlerine göre daha sakin. Manastır’dan ayrıldıktan sonra oldukça yakın mesafede. Bana kalırsa bizim Egedeki plajlarımız yüzmek için daha ideal.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL