MEKANLAR SEYAHAT

Antik Roma’nın inanılmaz özellikleri!

Tarihin en büyük imparatorluklarından Roma’nın, inanılmaz özelliklerini duyunca çok şaşıracaksınız. Pek çok filme de konu olan Antik Roma, Gladyatör savaşları, mimari yapısı, tuhaf gelenekleri ve kıyafetleriyle duyanları hayrete düşürüyor. İşte..

Antik Roma’nın inanılmaz özellikleri!

Tarihin en büyük imparatorluklarından Roma’nın, inanılmaz özelliklerini duyunca çok şaşıracaksınız. Pek çok filme de konu olan Antik Roma, Gladyatör savaşları, mimari yapısı, tuhaf gelenekleri ve kıyafetleriyle duyanları hayrete düşürüyor. İşte kadınlarının kanama ve enfeksiyon riskinden dolayı ilginç doğum kontrol yöntemlerine başvurduğu Antik Roma’nın inanılmaz yaşantısı.Çoğu fimlere ilham kaynağı olan Antik Roma, ekranlarda gördüğümüzden çok daha fazlası. Genelde Gladyatör savaşlarını bildiğimiz imparatorluğun bilinmeyen o kadar ilginç özelliği var ki. Hadi gelin birlikte hayretler içerisine düşeceğiniz tarihi yolculuğa çıkalım.Zehirleyerek birini öldürmek Antik Roma’da çok yaygın kullanılıyordu. Size rakip olan birini, akrabanızı, eşinizi ya da tahta çıkmanızı engelleyecek her kim varsa yemeğine zehir katarak öldürmek çok normal karşılanıyordu.


Temizlik ve hijyen konusunda da hayli sıkıntılı olan Antik Roma, salgın hastalıklarla da her zaman karşı karşıya kaldı.Yapılan araştırmalara göre, pek çok bakteri ve enfeksiyon hastalıklarıyla sıklıkla karşılaşıyorlarmış. Roma’da yaşayan halk gladyatör kanı içiyordu.Bunun kendilerine güç verdiğine inanıyorlardı. Bazen de bu kanları toplayarak satıyorlardı. Bu toplanan kanlar o dönemde bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılıyordu
Tuvalet kağıdı yerine ucuna sünger geçirilmiş sopalar kullanıyorlardı. Bu süngerler suya batırıldıktan sonra tekrar kullanılıyordu.Roma halkı giydikleri beyaz kıyafetlerini temiz tutmak için büyük bir çaba sarf ediyorlardı.


Evlerde tuvalet olmadığı için, umumi tuvaletler kullanılıyordu. Fakat bu tuvaletlerde, mahremiyet ön planda değildi. Herkes aynı yerdeki birkaç tuvaleti, aralarında herhangi bir bölme olmadan kullanıyordu.
Antik Roma döneminde insanlar hastalandıklarında, tedavi için ilginç yöntemlere başvuruyorlardı. O dönemde hasta olan insanlar, hayvan dışkısı ya da hayvan beyni yediklerinde iyileşeceklerine inanıyorlardı.
Hamile kalıp çocuk doğurmak Antik Roma’da oldukça zahmetli gerçekleşiyordu. Enfeksiyonlar ve aşırı kanama sebebiyle, doğum hem anne hem de bebek için oldukça yüksek risk barındırıyordu. Bu sebeple de kadınlar, hamile kalmak istemiyorlardı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL