SEYAHAT

Antalya turizminde son durum!

ATSO Başkanı Davut Çetin, coronavirus (COVID-19) salgını sonrasında Antalya turizminin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Osman Arolat, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ile coronavirus krizi sonrasında Antalya turizminin..

Antalya turizminde son durum!

ATSO Başkanı Davut Çetin, coronavirus (COVID-19) salgını sonrasında Antalya turizminin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Osman Arolat, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ile coronavirus krizi sonrasında Antalya turizminin içerisinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Osman Arolat, “Antalya’da COVID-19 Günleri” başlıklı bugünkü köşe yazısında ATSO Başkanı Davut Çetin’in Antalya turizminin içerisinde bulunduğu duruma yönelik yaptığı değerlendirmelere yer verdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin’in Antalya turizmine yönelik değerlendirmeleri şu şekilde:

 “Otellerin çoğu kapalı, çünkü 2020 turizm sezonunun ne olacağı belli değil.

Sektör temsilcileri Oda olarak bize geçen yıl 16 milyon olan turist sayısının bu yıl 1.5 milyon turiste kadar düşebileceğini belirtiyor.

Turizmde sayısı 600-700 bin olan istihdamın 300 bininin sorunlu olduğu görülüyor.

Turizmde havayolu taşımacılığı destekleri THY dışında kalan şirketlere de verilmeli, bu da onların ekonomiye aktif katkılarını sağlar.

Asıl kaygımız turizmin çok fazla sektör üstünde etkileyici olması. Hükümetten istihdam, finansman desteklerini artırmasını bekliyoruz. Destekler iyi ama yeterli değil. Ayrıca desteklerin şirketlere aktarılmasında da sorunlar var.

Antalya’da sanayi sektörü ya ihracat ya da turizm sektörüne dönük üretim yapıyor. Sanayi malı ihracatımız mart ayında bile yüzde 14 gerileme kaydetti.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL