MEKANLAR SEYAHAT

Amsterdam’da gezilecek yerler!

Hollanda’da turizmin başkenti olarak dikkat çeken Amsterdam’ın tarihi, kültürel özellikleri ve daha pek çok ilgi çekici detayıyla gezginlerin en uğrak yeri. Amsterdam, soğuk iklimi nedeniyle çok zengin bir mutfak kültürüne sahip..

Amsterdam’da gezilecek yerler!

Hollanda’da turizmin başkenti olarak dikkat çeken Amsterdam’ın tarihi, kültürel özellikleri ve daha pek çok ilgi çekici detayıyla gezginlerin en uğrak yeri.

Amsterdam, soğuk iklimi nedeniyle çok zengin bir mutfak kültürüne sahip değil. Geleneksel yemekleri başta balık, et, lahana ve patates çeşitlerinden oluşmakta. Ancak peynirleri ile dünya çapında üne sahip. Öyle ki Hollanda peynirleri tüm dünyada bilinmekte. Buraya gelen ziyaretçiler dönüşlerinde mutlaka peynir çeşitlerinden alırlar. Havalimanında da peynir satan mağazalar bulunmakta. Bira yapımının yaygın olduğu şehirde çok çeşitli bira bulmak ve tatmak da mümkündür.  

Amsterdam’da gezilecek yerler denildiğinde pek çok özel seçenekten bahsedilebilir. Burada ziyaretçiler için yüzlerce müze, Dam Meydanı, Van Gogh Müzesi, Kırmızı Fener Mahallesi ve Vondelpark gibi özel noktalar bulunmakta. Şehrin kanalları da dikkat çeken muhteşem doğal güzellikleri arasında. Yaklaşık 100 kilometre uzunluğa sahip tarihî Amsterdam kanallarında, şehri farklı bir açıdan görmek mümkündür. 

Ayrıca bu şehir yetişkinlere yönelik gece hayatıyla da oldukça meşhurdur. Diğer Avrupa şehirlerine yakınlığıyla da ilgi çeken Amsterdam’dan hızlı tren seferleri ile Brüksel, Paris, Londra ve Lüksemburg gibi şehirlere günübirlik seyahatler yapılabilmekte. Amsterdam, 13. yüzyılda bu bölgeye gelenlerin kurduğu küçük bir balıkçı köyüyken, zamanla buraya gelen kişi sayısı arttı. Şehir zaman içerisinde büyük ve popüler bir yer oldu.

Dam Meydanı

Meydan, kentin merkezi durumunda. Kentin simgesi hâline gelmiş yapılara ev sahipliği yapmakta. Burada Neo-Klasik tarzdaki Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) bulunmakta. 

De Nieuwe Kerk 

İsmi her ne kadar yeni kilise anlamına gelse de 15. yüzyıldan kaldı. Hollanda Kralı Willem Alexander’ın hem evlilik töreni hem de kral olurken yapılan taç giyme töreni burada gerçekleşmiştir.

Ulusal Anıt 

Dam Meydanı’nda yer alan Ulusal Anıt, II. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenler anısına 1956’da yaptırıldı.

Madame Tussauds 

Dünyaca ünlü bal mumu müzesinin burada da bir şubesi bulunmakta.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze, sanatçının kardeşi Theo’nun küratörlüğünde düzenlendi. Sanatçının 200’den fazla tablosu ve 500’den fazla çizimi burada yer almakta. 

Rembrandt Evi Müzesi

Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1660 yılları arasında sahibi olduğu 1606 yapımı altın sarısı renkli ev de Dam Meydanı’nda yer almakta. 

Rijksmuseum (Devlet Müzesi)

Müzeler Meydanı’nda yer alan Rijksmuseum, dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonuna sahip.

Anne Frank Evi

Jordaan bölgesinde bulunan Anne Frank Evi, kentin tarihinde yer etmiş Anne Frank’in, ailesiyle birlikte II. Dünya Savaşı sırasında kenti işgal eden Nazilerden saklandığı ev. 1960 yılında müze hâline getirildi. 

Rembrandtplein

Çevresinde kafeler, restoranlar bulunan, gezmek ve biraz dinlenmek için mola verilebilecek bir meydan.

Red Light District (Kırmızı Fener Mahallesi)

Burası yetişkinlere yönelik eğlenceleriyle ünlü bir yer. Sokaklarında çok sayıda seks mağazası ve erotik şovlar yapılan yerler var. Amsterdam’daki yüzlerce müze arasında yer alan en sıra dışı müze olan Seks Müzesi de burada yer almakta. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL