DİZİ

Alef dizisi hakkında bilmeniz gerekenler!

Türkiye’de dizi sektörü özellikle son yıllarda büyük bir ivme yakaladı diyebiliriz. Türkiye’de her yıl pek çok yeni dizi izleyicisiyle buluşuyor. Özellikle online platformların da kullamının artmasıyla yeni çekilen diziler hem..

Alef dizisi hakkında bilmeniz gerekenler!

Türkiye’de dizi sektörü özellikle son yıllarda büyük bir ivme yakaladı diyebiliriz.

Türkiye’de her yıl pek çok yeni dizi izleyicisiyle buluşuyor. Özellikle online platformların da kullamının artmasıyla yeni çekilen diziler hem senaryo hem de görüntü bakımından büyük bir fark yakaladı. Bu farklılık ise büyük oranda beğeni topluyor. Geçtiğimiz yıllarda online platformlarda izleyiciye sunulan dizilerin neredeyse hepsi çok beğenildi. Bu yıl da nefes kesici diziler izleyeceğiz. Bunlardan biri de BluTv’de yayın hayatına başlayacak olan Alef dizisi.

Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Mümtaz Taylan’ın paylaştığı Türkiye’nin ilk mistik polisiye dizisi olacak Alef’e gelin daha yakından bakalım.
Online platformlarda yayınlanan en iyi Türk dizilerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Türk dizi sektöründe adından çok söz ettirecek bir yapım daha izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in paylaştığı Alef dizisi 10 Nisanda yayınlanacak
Dizinin yapımcılığını BluTV ve FX ortak olarak üstleniyor. Dünya çapında çok başarılı yapımlara imza atan FX, bu kez de oldukça sıra dışı bir konusu olan Alef dizisi için kolları sıvadı.

Dizinin yönetmenliğini ödüllü yönetmen Emin Alper, senaristliğini Emre Kayış, yapımını ise MAY Prodüksiyon üstleniyor. Dizi 10 Nisan’da BluTV üzerinden yayınlanmaya başlayacak.

Güçlü oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çeken dizi, Türkiye’nin ilk mistik polisiye dizisi olma özelliği taşıyor.

Kenan İmirzalıoğlu ve Ahmet Mümtaz Taylan dizide birbirine taban tabana zıt olan iki dedektifi canlandırıyor.


Kenan İmirzalıoğlu, İngiltere’de iyi bir eğitim aldıktan sonra ülkesine dönen bir dedektif olan Kemal’i canlandırıyor. Türkiye’ye döndüğünde ailesinden ona miras kalan bir eve yerleşiyor. Ancak bu evde kendini hiç rahat hissetmiyor. Kemal bu evde çocuğu ve eşiyle ilgili bir sırrın peşine düşüyor.

Ahmet Mümtaz Taylan ise Kemal’in tecrübeli ortağı olan Settar rolünde. Settar ise oldukça kıdemli bir dedektif, gözüpek ve güvenilir.

Peki Alef dizisi konusu nedir? Alef hangi hikayeyi işliyor?

Dizi Osmanlı ve İslam Tarihi’nden izler taşıyor. Kenan İmirzalıoğlu dizide hırslı bir dedektif olan Kemal rolünü üstleniyor. Kemal’in ortağı ise Ahmet Mümtaz Taylan’ın canlandırdığı Settar karakteri. İki dedektif; İstanbul’da işlenen gizemli bir seri cinayet vakasının peşine düşüyor ve hikaye başlıyor. Bu vakayı çözmek için ikili bir üniversitede öğretim görevlisi olan Melisa Sözen’in canlandırdığı Yaşar karakterinden yardım alıyorlar. Ancak vakayı çözmeye çalışırken, yüzyıllar boyunca saklı olan bir sırrın kapısını da aralıyorlar.

Görsel efektleriyle izleyiciyi büyülemeye hazırlanan Alef dizisi için; 3D, 2D görselleştirmeler, greenscreen uygulamaları gibi CGI çalışmaları yapıldı
Alef dizisi için 600 plan üzerine 40 kişilik bir ekip çalıştı. ALEF, Türkiye’de CGI ve görsel efektlerin en yoğun kullanıldığı yapımlardan biri oldu.
Dizinin çekimleri 60 farklı mekanda gerçekleşti. 60 mekanın hepsi yeniden dekore edildi. Yüzlerce sanatçı ve binin üzerinde figüran çalıştı
Bu 60 farklı mekanın hepsinde ise yeniden dekor çalışması yapıldı. Öte yandan dizide orijinal çağdaş Türk sanatçıları Ayşe Topçuoğulları, Cansen Ercan, Dicle Çiftçi, Dilek Yerlikaya, Emin Turan, Kadriya İnal, Olgu Ülkenciler ve Osman Nuri İyem’in eserlerine de yer verildi.

Öte yandan Alef dizisi hikayesinin gerçekçiliği için dizinin makyaj ekibi de aylarca çalıştı.

Makyaj ekibi, özellikle ceset makyajlarının gerçekçi olması için aylar boyunca araştırma ve çalışma yaptı. Tatlı su ve tuzlu boğulmaları arasındaki farklar, su canlılarının naaş üzerinde yapabileceği tahribatların biçimleri ve asılma ve gerilme durumlarında vücutta oluşabilecek doku hallerini araştırıldı.

Türk dizi tarihinde bir ilki gerçekleştirecek olan Alef dizisi, 10 Nisan 21.30’da BluTV’de izleyicisi ile buluşacak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL