SİNEMA

Akıl ve ruh hastalarını konu alan filmler!

Psikolojik rahatsızlıklar ve çeşitli nedenler ile bu süreçte oluşan kişinin düşünce yapısında, davranışlarında oluşan bozukluklar ya da ruh halinde meydana gelen durumlar olmaktadır. Sinema tarih içerisine bakılacak olduğu zaman akıl..

Akıl ve ruh hastalarını konu alan filmler!

Psikolojik rahatsızlıklar ve çeşitli nedenler ile bu süreçte oluşan kişinin düşünce yapısında, davranışlarında oluşan bozukluklar ya da ruh halinde meydana gelen durumlar olmaktadır. Sinema tarih içerisine bakılacak olduğu zaman akıl ve ruh hastalarını konu alan filmler de bunların bir parçası haline gelmeyi başarmıştır.

Sinema tarihi içerisinde olan delilik ve ruhsal bozuklukların en çok sevilen ve bunlar üzerinde bir hayli durulan temalar olduğunu söylemek doğru olacaktır. İşte bu noktada dikkatleri çeken bipolarlık, şizofreni, depresyon ya da kişisel bozuklukları gibi durumları konu alan çeşitli filmler yer almaktadır.

Bipolar, 2014

Çekingen bir yapıda olan Harry Poole, aynı süreç içerisinde bir yandan da bipolar bozukluğu ile mücadelesi gözler önüne gelmektedir. Bipolar bozukluğu filmleri arasında en çok gişe hasılatı yapan bu film, iki uç arasında sürüklenen Harry’nin değişen hayatına objektif tutuyor. Harry, çekingen olması ile beraber iyice içe kapanmıştır ve iç dünyası gün geçtikçe kararmaya başlıyordur.

Mr. Jones, 1993

Manik depresif bir yapıda yer alan Jones dış dünya ile olan durumları kendisine göre algılaması ile hayatına devam etmesini gözler önüne seriyor. Manik depresif olan Jones, aynı zamanda birden fazla psikolojik rahatsızlığa da sahiptir. Ailesi durumu çok sonradan fark etmiş olsa da, iş işten geçmiştir. Hayata çok farklı bir açıdan bakan Jones, intiharı çözüm olarak görmektedir.

Prozac Nation, 2001

Harvard içersinde gazetecilik bursu kazanması ve buna ait olduğunu düşündüğü işçi sınıfından kurtulmanın bir yolu olarak hareket etmesini konu alır. Gazetecilik bursunu kazanan baş rol, sonrasında birçok sorunla karşılaşır. Prozac kullanmaya başlayan ve bir süre sonra bağımlı hale gelen gazeteci adayı, hayatta birçok yanlış işe karşı karşıya kalır.

The Mosquito Coast, 1986

Amerika içerisinde yaşayan bir bilim adamının hayatını konu alır. Bilim adamı, ülke için yararlı deneyler yapmaktadır. Ömrünü her ne kadar bu iş için harcamış olsa da, Amerika hükümeti bilim adamını pek ciddiye almaz. Sinir ve öfke ile tüm ailesini toplar, sinek adasına yerleşir. Burada yaşanılanlar ve yaşayacağı şeyler ise hiç de yabana atılacak cinsten değildir.

Spider, 2002

Dennis Cleng uzun süre boyunca psikiyatrik tedavi için hastanede kalması ve geri döndüğünde oluşan adapte sorunlarını konu alır. Londra’ya döndükten sonra, artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Yürüdüğü sokaklarda, caddelerde ve şehrin her bir yanında çocukluğunda yaşadıkları karşısına çıkar. Yeniden hastaneye dönmekten korkan Dennis Cleng, kendi içinde büyük bir savaş vermeye başlar. Hayatına yakından göz atmak ister misiniz?

Safe, 1995

Zengin kocası ve üvey oğlu ile hayatına devam eden Carol White çıkan hastalığı ile mükemmel olan hayatının bir anda alt üst oluşunu konu alır. Var olan servetini kötü işler için kullanan White, yalnızca kurbanlarını değil, aynı zamanda ailesini de oldukça kötü bir şekilde etkilenir. Üvey oğlu ile bir takım sorunlar yaşayan kadın, hayatına devam edebilecek midir?

Girl, İnterrupted, 1999

Ailesinden ayrılarak psikiyatrik kliniği içerisine yatırılan genç kızda kişilik bölünmesi sorunlarını konu alır. İki kişiliği de birbirinden bağımsız olarak hareket eden kadın, uzun uğraşlar sonucunda nihayet sakinleştirilir. Fakat işin can alıcı noktası, bir kişiliğinin yaptığını diğer kişiliğinin hatırlamamasıdır. Durum böyle olunca, yapılan tüm tedaviler yanıtsız kalır.

David And Lisa, 1962

Ruhsal tedavi devam eden iki kişi üzerindeki yakınlaşmayı konu alır. Varoluşsal sancılar içerisinde yok olan iki genç zaman içerisinde sevgili olur. Artık birbirlerine destek olarak, iyileşmeye başlarlar. Fakat bu sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Hastaneden çıktıktan sonra yapacaklarını konuşan ve hayal kuran çift, o hastaneden çıkabilecek midir?

Pi, 1998

Matematik dahisi olarak bilinen Max ve sorunlu bir kişiliği. Hayatın en önemli buluşuna ulaşmak üzere olan adamın kodlaması. Max, çok zeki ve çılgındır. Arkadaşları asla hareketlerine ve davranışlarına anlam veremez. Bunun üzerine kendi kabuğuna çekilen matematik dâhisi, yıllar boyunca araştırma yapar. Bir gün, yaptığı çalışmalar sonuç verir ve Max, Pi sayısını bulur. Artık deli değil, aynı zamanda herkesin gözünde bir dâhidir de.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL