MEKANLAR SEYAHAT

Ağva’da Muhteşem Aktiviteler!

Sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en özel beldelerinden biri Ağva. Karadeniz’e yaraşır doğal dokusu ve zenginlikleri ile Ağva, sanılanın aksine pek çok keşfedilmemiş güzellik barındırıyor içerisinde. Dolunay Partileri Eğer daha..

Ağva’da Muhteşem Aktiviteler!

Sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en özel beldelerinden biri Ağva. Karadeniz’e yaraşır doğal dokusu ve zenginlikleri ile Ağva, sanılanın aksine pek çok keşfedilmemiş güzellik barındırıyor içerisinde.

Dolunay Partileri

Eğer daha önce Ağva’da hiç Dolunay Partileri’ne katılmadıysanız, bu yaz için notlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Her yaz Ağva’da düzenlenen Dolunay Partileri, nostaljik tatta bir kumsal eğlencesi. Etraf mumlarla ışıklandırılıyor, kamp ateşleri yakılıyor ve çeşitli sanatçı ve grupların zengin repertuarları eşliğinde muhteşem bir eğlence düzenleniyor.

Göksu Deresi’nde Safari

Yaz ayları boyunca Ağva’da yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de Göksu Deresi’nde safariye çıkmak. Kumanya ve şarap eşliğinde, 90 dakika boyunca Göksu Deresi’nin sonsuz huzurunu ve eşsiz doğasını yaşayabilirsiniz. Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleştirilen bu aktivitede, sessizliğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşleri

Ağva, nehirlerle ve ormanlarla çevrelenmiş bir sahil kasabası. Dolayısıyla da doğal güzelliklerle süslenmiş pek çok yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapıyor Ağva. Zorluk derecesine göre değişen bu parkurlar, doğa tutkunlarına hitap ediyor daha çok. Ağva’da yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar ise; Kilimli Parkuru, Kurfallı Orman Parkuru, Dubabayırı Tepesi ve Hacıllı Parkuru. Tüm bu parkurlarda dört mevsim boyunca doğa yürüyüşü yapabilmeniz mümkün.

Hacıllı Şelaleleri Turu

Ağva’da katılabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de Hacıllı Şelaleleri Turu. Yapacağınız lezzetli bir kahvaltının ardından, sırt çantanızı alıp bu keyifli tura katılabilirsiniz. Hacıllı Köyü’nden başlayan bu yürüyüş, yaklaşık 1 saat sürüyor.

Mantar Günleri

Ağva’da her yılın Ekim ayında Mantar Günleri adında bir etkinliğin düzenlendiğinden çok az kişi haberdar. 2015 yılında 4.’sünün düzenlendiği “Yağmurdan Sonra” Ağva Mantar Günleri kapsamında çeşitli mantar yürüyüşleri ve organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Her yaş grubundan insana hitap eden bu sıra dışı etkinliğe katılarak, mantarların gizemli dünyasına macera dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kuş Gözlemciliği

Ağva ve çevresinin, ülkemizin kuş türü açısından en yoğun bölgelerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Ağva’nın zengin ve sulak doğal yapısı dolayısıyla çeşitli gezileriniz boyunca pek çok kuş türüyle karşılaşmanız olası. Özellikle Göksu Deresi’nde kızıl gerdan, yalıçapkını, saka, florya ve bülbül gibi birçok kuş türüne rastlayabilirsiniz. Yeşilçay Deresi kıyısında balıkçıl, karabatak veya karatavuk sizi selamlarken, orman içerisinde bülbül, çulluk, atmaca, doğan, ağaçkakan ya da kırlangıca rastlayabilirsiniz. Sahilde ise balıkçıl ve martılarla sohbet edebilir, şansınız yaver giderse bir kar baykuşu gözlemleyebilirsiniz.

Dalga Sörfü

Karadeniz sahilleri, zemin ve dalga yapısı uygunluğu açısından dalga sörfü sporu için oldukça elverişli. Ülkemizde dalga sörfü yapılabilecek bir diğer rota da Ağva sahilleri. Artık Ağva’da da 12 ay boyunca dalga sörfü yapabilirsiniz. Henüz yeni açılan bir sörf okulu kapsamında verilen eğitimler neticesinde siz de bu maceranın bir parçası olabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL