MEKANLAR SEYAHAT

Ağva’da Muhteşem Aktiviteler!

Sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en özel beldelerinden biri Ağva. Karadeniz’e yaraşır doğal dokusu ve zenginlikleri ile Ağva, sanılanın aksine pek çok keşfedilmemiş güzellik barındırıyor içerisinde. Son yıllarda Ağva, doğa tutkunu Avrupa..

Ağva’da Muhteşem Aktiviteler!

Sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en özel beldelerinden biri Ağva. Karadeniz’e yaraşır doğal dokusu ve zenginlikleri ile Ağva, sanılanın aksine pek çok keşfedilmemiş güzellik barındırıyor içerisinde. Son yıllarda Ağva, doğa tutkunu Avrupa gezginleri tarafından “gidilmesi gereken yerler” listesine de girdi üstelik.

Dolunay Partileri


Eğer daha önce Ağva’da hiç Dolunay Partileri’ne katılmadıysanız, bu yaz için notlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Her yaz Ağva’da düzenlenen Dolunay Partileri, nostaljik tatta bir kumsal eğlencesi. Etraf mumlarla ışıklandırılıyor, kamp ateşleri yakılıyor ve çeşitli sanatçı ve grupların zengin repertuarları eşliğinde muhteşem bir eğlence düzenleniyor. 7’den 70’e herkese hitap eden Dolunay Partileri, hafızalarınızdan silinmeyecek bir etkinlik.

Göksu Deresi’nde Safari


Yaz ayları boyunca Ağva’da yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de Göksu Deresi’nde safariye çıkmak. Kumanya ve şarap eşliğinde, 90 dakika boyunca Göksu Deresi’nin sonsuz huzurunu ve eşsiz doğasını yaşayabilirsiniz. Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleştirilen bu aktivitede, sessizliğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşleri


Ağva, nehirlerle ve ormanlarla çevrelenmiş bir sahil kasabası. Dolayısıyla da doğal güzelliklerle süslenmiş pek çok yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapıyor Ağva. Zorluk derecesine göre değişen bu parkurlar, doğa tutkunlarına hitap ediyor daha çok. Ağva’da yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar ise; Kilimli Parkuru, Kurfallı Orman Parkuru, Dubabayırı Tepesi ve Hacıllı Parkuru. Tüm bu parkurlarda dört mevsim boyunca doğa yürüyüşü yapabilmeniz mümkün.

Hacıllı Şelaleleri Turu


Ağva’da katılabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de Hacıllı Şelaleleri Turu. Yapacağınız lezzetli bir kahvaltının ardından, sırt çantanızı alıp bu keyifli tura katılabilirsiniz. Hacıllı Köyü’nden başlayan bu yürüyüş, yaklaşık 1 saat sürüyor. Turun en güzel duraklarından biri ise Gürlek Mağarası. Burada yüzmek için de vaktiniz olacak üstelik.

Mantar Günleri


Ağva’da her yılın Ekim ayında Mantar Günleri adında bir etkinliğin düzenlendiğinden çok az kişi haberdar. 2015 yılında 4.’sünün düzenlendiği “Yağmurdan Sonra” Ağva Mantar Günleri kapsamında çeşitli mantar yürüyüşleri ve organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Her yaş grubundan insana hitap eden bu sıra dışı etkinliğe katılarak, mantarların gizemli dünyasına macera dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kuş Gözlemciliği


Ağva ve çevresinin, ülkemizin kuş türü açısından en yoğun bölgelerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Ağva’nın zengin ve sulak doğal yapısı dolayısıyla çeşitli gezileriniz boyunca pek çok kuş türüyle karşılaşmanız olası. Özellikle Göksu Deresi’nde kızıl gerdan, yalıçapkını, saka, florya ve bülbül gibi birçok kuş türüne rastlayabilirsiniz. Yeşilçay Deresi kıyısında balıkçıl, karabatak veya karatavuk sizi selamlarken, orman içerisinde bülbül, çulluk, atmaca, doğan, ağaçkakan ya da kırlangıca rastlayabilirsiniz. Sahilde ise balıkçıl ve martılarla sohbet edebilir, şansınız yaver giderse bir kar baykuşu gözlemleyebilirsiniz.

Olta Balıkçılığı


Hem amatör hem de profesyonel balıkçılık için Ağva oldukça ideal bir bölge. Yeşilçay Deresi daha çok profesyonellere hitap ederken, balıkçı tekneleri için bir liman görevi görüyor aynı zamanda. Göksu Deresi ise daha çok amatörlere hitap etmekle birlikte, bol miktarda kefal barındırıyor içerisinde. Kurbağa sesleri eşliğinde, derede zıplayan kefalleri izlemek ise insana ayrı bir huzur veriyor.

Cuma Pazarı’nda Alışveriş


Ağva’da her Cuma, belediyenin geçici hizmet binasının karşısındaki sokakta bir semt pazarı kuruluyor. Kurulan tezgahlarda köy ekmeği, köy peyniri, bahçelerden toplanmış sebze ve meyveler, mevsiminde toplanmış, yöreye ait böğürtlen, taze fındık, taze ceviz, mantar ve yöresel otlar bulabilirsiniz. Cuma günleri dışında, tüm bu ürünleri sahildeki çamlığın karşısında bulunan ve köylülerin işlettiği gözlemecilerde de bulabilmeniz mümkün.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL