SEYAHAT

Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler!

Afyonkarahisar’da nerelere gidilmeli, nereler görülmeli? Afyonkarahisar’da tarihi yerler nereler? İşte Afyonkarahisar’da görmeniz gereken yerler. Afyonkarahisar Müzesi Müze binası tek katlı olup, birbirine bağlı 9 sergi salonundan ayrı, büro kesiminde 5..

Afyonkarahisar’da Gezilecek Yerler!

Afyonkarahisar’da nerelere gidilmeli, nereler görülmeli? Afyonkarahisar’da tarihi yerler nereler? İşte Afyonkarahisar’da görmeniz gereken yerler.

Afyonkarahisar Müzesi

Müze binası tek katlı olup, birbirine bağlı 9 sergi salonundan ayrı, büro kesiminde 5 oda, bir kitaplık, bir konferans salonu, alt katlarda 5 depo, bir fotoğraf atölyesi ile laboratuvar yer almaktadır.

Afyonkarahisar Kalesi

Volkanik bir kaya kütlesi olan ve 226 m yükseklikteki kale, M.Ö.1350 yıllarında Hitit İmparatoru II.Murşil zamanında, Arzava seferinde müstahkem mevkii olarak kullanılmış ve Hapanuva adını almıştır. Daha sonra Bizans ve Selçuklular zamanında da önemli çarpışmalara sahne olmuştur.

Selimiye Kaya Mezarları

İscehisar İlçesine bağlı Selimiye (Sarıçayır) köyünün çevresinde bulunan kayalıklarda, Bizans döneminde yapılan kayaya oyma, aile ve tek mezar odaları, mezar tekneleri vardır.

Sultan Divani Mevlevihane Müzesi

Konya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük mevlevihanesi.

Zafer Müzesi

Büyük Tarruz sırasında Atatürk’e karargahlık etmiş yer.

Afyon Çarşı

Afyonda bütün banka ve kamu kurumlarına bulunduğu ve herşeyi bir arada bulabileceğiniz bir yer.

Mısri Cami

Mısri mahallesinde Hacı Eyüp Mısri sokağındadır. Şehir Merkezinde yürüme mesafesindedir.

Anıtpark

Afyon merkezinde gorebileceginiz guzel bir anit. Arkasinda kalehisar kalesinin manzarasiyla oldukca ihtisamli duruyor.

Kentsel Sit

400 civarında ev bulunmaktadır. Kentsel sit alanı içerisinde koruma altına alınan bu evler şehrimizin kale çevresindeki ilk yerleşim yerleridir. Kentsel Sit içerisinde 18 mahalle mevcuttur. Bu alanda 214 konut, 16 cami, 10 türbe, 14 çeşme, 3 hamam, 1 han, 1 bedesten, 1 kilise kalıntısı mevcuttur.

Kocatepe Anıtı

Kocetepe’de Atatürk’ün Başkomutanlık Savaşını yönetmiş olduğu yerde bu savaşın bir anısı olarak 1992 yılında yapılmıştır.

Frig Vadisi

Frigler bu bölgede kült mezar ve mezar anıtları biçiminde, büyük boy kaya blokları üzerine işlenmiş Ana Tanrıça Kübele kültüne ait tapınak cepheleri ile yine Ana Tanrıça Kübele kültüne ait aslan kabartmalarıyla dünyanın en ilginç ve en değerli eserlerinin yaratılmasını sağlamışlardır.

Afyon Ulu Cami

40 ahşap sütunlu, her sütunun üzerinde farklı bir sütun başı olan 800 küsur yıllık ahşap bir cami.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL