DİZİ SİNEMA

395 Senaryo İle Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren Türk!

Hala yaşamakta olan ve senaryolarıyla Türk sinemasına renk katan Safa Önal, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdikten sonra da senaryo yazmaya devam etmiş ve senaryolar haricinde kitaplar da yazmış. Yazarlığa kısa öyküler..

395 Senaryo İle Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren Türk!

Hala yaşamakta olan ve senaryolarıyla Türk sinemasına renk katan Safa Önal, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdikten sonra da senaryo yazmaya devam etmiş ve senaryolar haricinde kitaplar da yazmış.


Yazarlığa kısa öyküler yazarak 1945 yılında başlamıştır. Öyküler yazarken aynı zamanda dergilerde de çalışmış, daha sonra senaryo yazmaya başlamış ve sinema dünyasına adım atmış.
İlk öyküsünden 5 yıl sonra haftanın en çok satan dergisinde yazan bir öykücü olmuştur. Onu yazar olmaya iten ilkokul yıllarında okuduğu Reşat Nuri Güntekin’in ‘Eski Bir Yara’ öyküsü olmuş.


Askere gittiği zamanda yedeklediği öyküleri yayımlanmaya devam etmiştir. O sırada Milliyet Gazetesi’nde çalışmış, daha sonra ise Yelpaze Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü yapmıştır.


Tüm bu işlerde çalışırken çeşitli dergilere de öyküler göndermiştir. O sırada Peyami Safa ile arkadaşlık kurmuş ve onun aylık çıkan Türk Düşüncesi dergisinde de öykü yayımlatmıştır.


1961 yılına kadar gazetecilik yapan Safa Önal, 1953’te ilk senaryosu ‘Kanlı Para’ adıyla filme çekilmiş ve bu filmde Önal’ın ortaokul arkadaşı olan Ayhan Işık rol almıştır.


Senaryo yazarlığı sonrasında başrollerinde Zeki Müren ve Mine Mutlu’nun oynadığı ‘İnleyen Nağmeler’ filmiyle Safa Önal yönetmenliğe de adım atmıştır. Bu filmden sonra 46 filmi daha yönetmiş ve TRT’ye 5 film çekmiştir.
Film ve öyküler haricinde birçok sayıda fotoroman senaryosu da yazmıştır.
4 Ağustos 2005’te en fazla filme çekilmiş senaryo sahibi olarak 395 senaryoyla Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL