SİNEMA

20 yılını devirmiş ama hala adından söz ettiren filmler!

20. yaşını dolduran unutulmaz ve adından sıkça söz ettirmeyi başaran filmleri sizler için listeledik Matrix Getirdiği felsefe ile tüm zamanların en çok konuşulan fantastik-bilim kurgu filmlerinden “Matrix”, daha sonra Reloaded..

20 yılını devirmiş ama hala adından söz ettiren filmler!

20. yaşını dolduran unutulmaz ve adından sıkça söz ettirmeyi başaran filmleri sizler için listeledik

Matrix

Getirdiği felsefe ile tüm zamanların en çok konuşulan fantastik-bilim kurgu filmlerinden “Matrix”, daha sonra Reloaded ve Revolution olarak 2 bölümü daha çekildiyse de en fazla ilk bölümüyle etki bıraktı. Matrix’in kaç yapımı olduğunu soranlar 1999 olduğunu duyduğunda genellikle şaşırıyor çünkü film zaman dışı altyapısı sayesinde eskimeyecek gibi duruyor.

Dövüş Kulübü (Fight Club)

“Dibe vurmadan özgür olamazsın.” Brad Pitt’in Edward Norton ve Helena Bonham Carter’la birlikte rol aldığı ve 2019 yılında 20.yılını dolduran “Dövüş Kulübü”, beyaz perdede tüketim toplumuna eleştiri getiren çıkışıyla tekrar izlenebilecek ve üzerinde durulabilecek filmlerden biri olarak görünüyor.

Amerikan Güzeli (American Beauty)

Kevin Spacey ve Mena Suvari’nin, bir baba ve bu babanın genç kızının arkadaşı rolleriyle bir araya geldiği film, orta sınıf Amerikan ailesi ve orta yaşlı bir adamın genç kızlara olan ilgisi, eşinin düzen takıntılı halleri, klasik banliyö yaşamı üzerinden Amerikan rüyasını eleştiriyor. Bu yönüyle ve aynı şekilde bir kitaptan uyarlanması sebebiyle Dövüş Kulübü filmiyle benzerlikler gösterse de çok farklı bir tat sunarak beğeni kazanan film, Kevin Spacey ‘e en iyi erkek oyuncu ödülünü getirdi ve En İyi Film dalında Oscar ödülü aldı.

Gözleri Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut)

Kült filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick’in 90’lı yıllara armağan ettiği Gözleri Tamamen Kapalı, o zamanlar karı-koca olan Tom Cruise ve Nicole Kidman ikilisinin birlikte rol aldığı bir yapım olarak bazı sahneleriyle çok konuşulmuştu.  Kubrick’in filmi yapım şirketine teslim ettikten birkaç gün sonra vefat etmesiyle de bir veda niteliği taşıyor.

Amerikan Pastası (American Pie)

Gençlik komedi filmi olarak gençliğin seksle ilişkisini ele alan Amerikan Pastası, yayınlandığı zaman oldukça popüler oldu ve seri halinde çekildi. Kızlarla iletişim kurmakta bile zorlanan gençlerin mezuniyet gecesinde yaşayacakları ilk seks için hazırlanışları, bazı eğlenceli olaylar serisini başlatıyor.

Köstebek (the Insider)

Yaşayan efsane Al Pacino ile Russel Crowe’u bir araya getiren filmdeki rolüyle Crowe, Oscar ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu adayı gösterildi. Film bu adaylık dahil 7 dalda Oscar adayı oldu ve ayrıca çeşitli ödüller aldı. Film Marie Brenner’ın Vanity Fair için yazdığı “Çok Şey Bilen Adam” başlıklı makaleden uyarlanmıştı.

Yeşil Yol (the Green Mile)

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan film, IMDb’de en iyi 250 film listesinde 45. Sırada yer alıyor ve halen Tom Hanks’in kariyerinin en önemli yapıtlarından biri olarak görülüyor. Bir idam mahkûmunun hastaları iyileştirmeyi sağlayan doğaüstü gücünü fark eden gardiyanla olan ilişkisi ekseninde gelişen film, 4 dalda Oscar’a aday gösterildi ve başka birçok ödül kazandı.

13.Savaşçı (13th Warrior)

2019 yılında 100. Yaşını kutlayan maskeli kahraman Zorro’nun sinemaya uyarlaması ile ünlenen Antonio Banderas, 20 yıl önce 13. Savaşçı filmiyle de ününü arttırdı. Tarihi aksiyon filmleri sevenler için…

Kemik Koleksiyoncusu (the Bone Collector)

Polisiye-gerilim türünde yayınlandığı yılın dikkat çeken yapımlarından biri olan Kemik Koleksiyoncusu, Denzel Washington ve Angelina Jolie’nin başrolü paylaştığı bir film olarak aynı isimli bir kitaptan uyarlanmış.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL