SİNEMA

2. Dünya savaşını konu alan filmler!

2. Dünya Savaşı Filmleri konuları itibari ile sinemada birçok filme ilham kaynağı olan, En iyi 2. Dünya Savaşı filmleri listemizde. 1939 yılında başlayan ve tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan biri..

2. Dünya savaşını konu alan filmler!

2. Dünya Savaşı Filmleri konuları itibari ile sinemada birçok filme ilham kaynağı olan, En iyi 2. Dünya Savaşı filmleri listemizde. 1939 yılında başlayan ve tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan biri olan 2. Dünya Savaşı sinemada da oldukça yer edindi. 

Fury (2014) İmdb: 7,8

2. Dünya Savaşı’nın en önemli etkenlerinden olan Nazi Almanya’sının saldırısı altında bir grup Amerikalı asker kalmıştır. Savaşın son dönemlerini işleyen bu filmde başarılı bir komutanın askerlerini Nazilerin elinden kurtarmak için verdiği mücadele anlatılıyor. Ekibin lideri komutan Wardaddy, yükleme sorumlusu Grady Travis, topçu Boyd Swan, şoför Trini Garcia ve yardımcısı Norman’dan oluşan 5 kişilik ABD ekibi Nazi bölgesinden çıkmak için harekete geçer.

Er Ryan’ ı Kurtarmak (1998) İmdb: 8,6

2. Dünya Savaşı sırasında 3 oğlunu kaybeden bir Amerikalı kadın kalan son oğluna kavuşmak ister. Bunun için sesini duyurmaya çalışan anne üst düzey yetkililere ulaşılır ve başkan tarafından bir ekip Ryan’ı kurtarmak için görevlendirilir. Normandiya Çıkarması sırasında verilen bu emirle 8 kişilik bir ekip James Francis Ryan’ı bulmak için harekete geçer. Savaşta 3 anneyi kaybeden annenin son oğluna kavuşmak için 8 kişinin riske atılmasının da sorgulanmasına rağmen ekip göreve devam eder. Zorlu şartlarda er Ryan’ı arayan ekip başarılı olabilecek midir?

Hayat Güzeldir (1977) İmdb: 8,6

2. Dünya Savaşı Filmleri için en iyi  beğenilen ve ödül alan filmlerin başında Hayat Güzeldir geliyor. 1977 yılında vizyona giren film savaşın insanlar üzerindeki etkilerini anlatıyor. Savaş sahnelerinden ziyade sivil insanların bu süreçte yaşadıklarını anlatan duygu yoğunluğu yüksek bu film Yahudi toplama kampları ilgili gerçekleri gözler önüne seriyor.

Schindler’in Listesi (1993) İmdb: 8,9

İkinci Dünya Savaşı’nın en azılı ülkesi Hitler öncülüğündeki Nazi Almanya’sıdır. Avrupa’daki yahudileri katleden Hitler bu soykırımı kendince makul görmektedir. Ancak buna karşı olan birçok kişi de bulunmaktadır. Polonya’da bulunan yahudileri kurtarmak isteyen Oscar Schindler buna karşı çıkan isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çöküş (2004) İmdb: 8,2

2. Dünya Savaşı’nın çıkmasında büyük etkisi bulunan ve savaşın mimarı Adolf Hitler’in son zamanlarını anlatan bu film oldukça çarpıcı etkiler bırakıyor. Hitler’in yakınlarında bulunanların anılarından esinlenerek oluşturulan bu filmde Nazi Almanya’sının çöküşü anlatılmaktadır. Bundan dolayı filmin adı çöküş olarak belirlenmiştir. Almanların güç kaybettiği aşikar bir şekilde görünürken yenilgiyi kabullenmeyen Adolf Hitler’in son günlerini filmde net bir şekilde görebilirsiniz.

Piyanist (2002) İmdb: 8,5

2. Dünya Savaşı’nı en iyi anlatan, süreçteki soykırımları, sivillerin yaşadıkları sıkıntıları beyaz perdeye en etkili şekilde aktaran film olarak önümüze Piyanist çıkıyor. Filmin adı Nazilerin saldırısına uğrayan ünlü Piyanist Wladyslaw Szpilman’dan gelmektedir. Polonyalı yahudi Piyanistin hayatının anlatıldığı film savaş döneminde yahudilerin ve sanatçıların yaşadığı sıkıntıları işliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL