SİNEMA

10 Beyin Yakan Film!

Kimi filmler vardır ki izledikten sonra uzun bir süre kendinize gelemezsiniz. Siyah arka planda teknik ekibin ve oyuncuların ismi kaymaya başladığında derin düşüncelere dalar ve filmde olup bitenleri adeta tekrar..

10 Beyin Yakan Film!

Kimi filmler vardır ki izledikten sonra uzun bir süre kendinize gelemezsiniz. Siyah arka planda teknik ekibin ve oyuncuların ismi kaymaya başladığında derin düşüncelere dalar ve filmde olup bitenleri adeta tekrar yaşarsınız. Bu tip beyin yakan filmlerin her biri sinema seyircisinin kalbinde ayrı bir yere sahip. Sizler için bu beyin yakan gizemli filmleri sizler için listeledik.

10. Oldboy (İhtiyar Delikanlı) – 2003 – IMDb: 8,4

2003 Güney Kore yapımı filmin yönetmen koltuğunda Park Chan Wook oturuyor. Aynı isimli bir Japon manga serisinden sinemaya uyarlanan film, 2004 yılında düzenlenen Cannes Film Festivali’nden ise Büyük Ödül’ün sahibi olarak ayrılmayı başardı.

Filmin ana karakterlerinden birisi olan Oh Dae Soo isimli adam bir gün beklenmedik bir biçimde kaçılır ve kaçıran kişiler tarafından kendisi 15 sene boyunca bakımsız, eski bir hücre içerisinde tutulur. Konu hakkında hiçbir açıklama yapılmaz ve karakterimiz bir gün serbest kalır. Oh Dae Soo’ya para, kaliteli kıyafet ve cep telefonu verilir. Adam, başına neden böyle bir durumun geldiğini ve bu olayların nasıl geliştiğini anlamak ve intikamını almak için oldukça kararlı bir ruh haline bürünür.

9. The Prestige (Prestij) – 2006 – IMDb: 8,5

Amerika ve İngiltere’nin ortak yapımcılığında hazırlanan ve yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın yer aldığı çarpıcı filmlerden bir diğeri ise The Prestige’dir. Christopher Priest adlı yazar tarafından kaleme alınan aynı adlı kitaptan beyazperdeye aktarılan film, dünya tarihinin gizem dalında en beğenilen on filmi arasında da yer alır. Hugh Jackman ve Christian Bale’in başrolde yer aldığı filmde Scarlet Johansson, Michael Caine, Rebecca Hall, Piper Perabo gibi başarılı yıldız isimler de bulunuyor.

 

8. Rear Window (Arka Pencere) – 1954 – IMDb: 8,5

Yarım asrı aşkın bir süre önce çekilmesine rağmen sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan Rear Window’un yönetmen koltuğunda usta isim Alfred Hitchcock oturuyor. Cornell Woolrich’in kısa hikayesinden beyazperdeye uyarlanan sinema filminin oyuncu kadrosunda James Stewart, Grace Kelly, Thelma Ritter, Wendell Corey, Judith Evelyn, Raymond Burr, Ross Bagdasarian, Frank Cady, Sara Berner gibi isimler yer alıyor.

 7. Memento (Akıl Defteri) – 2000 – IMDb: 8,5

Başarılı yönetmen Christopher Nolan’ın imzasıyla vizyona giren ve üzerinden onca yıl geçmesine rağmen popülerliğini hala korumayı başaran Memento, Leonard Shelby adlı bir karakterin hikayesine odaklanıyor. Filmde Leonard’ı Guy Pearce canlandırıyor. Pearce’a filmde Carrie Anne Moss, Jorja Fox, Joe Pantoliano gibi isimler de eşlik ediyor. Gerilim ve gizemin adeta tavan yaptığı bir film olarak hafızalara kazınan Memento, Jonathan Nolan’ın “Momento Mori” adlı kısa hikayesinden sinemaya uyarlandı. Psikolojik gerilim türünün de başarılı bir örneği olarak kabul edilen film 117 sinema eleştirmeni tarafından hazırlanan içinde olduğumuz yüzyılın en başarılı filmleri arasında kendine yer bulmayı da başardı.

6. Interstellar (Yıldızlararası) – 2014 – IMDb: 8,6

Christopher Nolan’ın kardçlleşi Jonathan ile beraber hikayesini kaleme aldığı ve tek başına yönetmen koltuğunda oturduğu Interstellar filminin başrolünde Matthew McConaughey bulunuyor. Oyuncu kadrosunda güzel oyuncu Anne Hatheway’in yanı sıra J. Chastain ve Michael Caine gibi başarılı isimler de yer alıyor. Film, bir astronot topluluğunun uzayda solucan deliğinden geçip insanlar için yeni bir hayat alanı bulma çalışmasını konu alıyor.

 5. Se7en (Yedi) – 1995 – IMDb: 8,6

David Fincher’in imzasını taşıyan ve polisiye, gerilim türündeki harika filmlerden bir diğeri olan Se7en, 1995 yılında yayınlanmasın rağmen günümüzde hala ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Usta oyuncu Morgan Freeman, o dönemde yeni yeni parlamaya başlayan Brad Bitt, John C. McGinley, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey, Daniel Zacapa, Andrew Kevin Walker gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan film yedi ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemiyle cezalandıran bir seri katilin hikayesini konu alıyor.

4. The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) – 1995 – IMDb: 8,6

Dünya sinemasının efsaneleri arasında yer alan ve birçok eleştirmen ve sinema sevdalısı tarafından tarihin en iyi filmleri arasında ilk sıralarda gösterilen The Usual Suspects Amerikan yapımı ve Bryan Singer’ın yönettiği, Christopher McQuarrie’nin ise kaleme aldığı bir projedir. Geri dönüş ve öyküleme tekniğinin görsel ve hareketli sanatlardaki en başarılı eserlerinden biri olan Olağan Şüpheliler filmi için 6 milyon dolar harcandı.

 3. Matrix – 1999 – IMDb: 8,7

Andy ve Larry Wachowski kardeşler tarafından kaleme alınan ve yönetilen bir bilim kurgu filmi olan Matrix, beyin yakan formatıyla yakın zamana damga vurdu. 2000 yılında düzenlenen Oscar Akademi Ödülleri’nde en iyi ses kurgusu, görsel efekt, film kurgusu ve ses miksajı alanlarında dört ödül almayı başaran film 63 milyon dolarlık bir bütçe ile çekildi ve 460 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Daha sonra ikinci ve üçüncü filmi de çıkan Matrix’te olaylar, geceleri Neo ismiyle hackerlık yaparak vakit harcayan ama gündüzleri son derece saygın bir yazılım işinde çalışan Thomas Anderson’un bir gün ansızın beyaz tavşanı takip etmesiyle gelişiyor.

 2. Inception (Başlangıç) – 2010 – IMDb: 8,8

Inception, yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın oturduğu ve başrolde Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page, Cillian Murphy gibi isimlerin yer aldığı bir sinema efsanesi. Enteresan senaryosu ile vizyona girdiği dönemde dünyayı kasıp kavuran Inception filmi ayrıca olağanüstü ve büyüleyici renk tonları, fantastik ve oldukça ustaca tasarlanan kurgusu ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Sevilen oyuncu Leonardo Di Caprio’nun performansıyla yine herkesi kendine hayran bıraktığı filmin ana karakteri ise oldukça yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb.

 1. Fight Club (Dövüş Kulübü) – 1999 – IMDb: 8,8

Ufuk açan filmler arasında kendisine yer bulmayı başaran yapımlardan biri de Fight Club. 1999 senesinde vizyona girmesine rağmen son derece modern çekim teknikleri ile seyirciye servis edilen ve her detayıyla adeta beyinde önemli bir sarsılma yaşatan Fight Club filminin yönetmen koltuğunda David Fincher bulunuyor. Edward Norton ile Brad Pitt’in başrolde olduğu filmde Helena Bonham Carter de son derece hayati önem taşıyan karakterlerden biri olan Marla Singer’a can veriyor. Aktif yaşantısından sıkılan ve popüler kültürün dayattığı şeylere uyduğu için son derece sıradan bir beyaz yakalı yaşantısı sürdüren karakterimiz her ne kadar fark etmese de depresyondadır. Uyumak konusunda sıkıntı çeker, kendisine büyük zevk veren herhangi bir uğraşı yoktur ama bir noktadan sonra grup terapilerine katılıp kendini iyi hissetmeye çalışır. Grup terapisinde ilk önce Marla Singer’la tanışan karakterimizin yeni hayatı için bu sadece ilk adım olarak düşünülebilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL