MEKANLAR SEYAHAT

Rusya hakkında bilmeniz gereken bilgiler!

Yüzölçümü bakımından dünya yaşam alanının sekizde birini kapsayan Rusya hakkında gerek kültürüne, gerek tarihine dair çok şaşıracağınız bilgileri derlediğimiz bu içeriğe mutlaka göz atmalısınız. Sis Perdesiyle Örtülmüş Bir Bulmaca “Rusya..

Rusya hakkında bilmeniz gereken bilgiler!

Yüzölçümü bakımından dünya yaşam alanının sekizde birini kapsayan Rusya hakkında gerek kültürüne, gerek tarihine dair çok şaşıracağınız bilgileri derlediğimiz bu içeriğe mutlaka göz atmalısınız.

Sis Perdesiyle Örtülmüş Bir Bulmaca

“Rusya adeta bir muammanın ortasında, sis perdesiyle örtülmüş bir bulmaca” İşte bu sözü 1939’da Winston Churcill söylemiş. Evet. Gerçekten de Rusya, içinde bulunduğu coğrafik koşullar nedeniyle bir türlü işgal edilememiş ve hatta işgal edenlerin de sonu olmuştur.

Yüzölçümü En Büyük Ülke

Rusya’nın resmi adı Rusya Federasyonu’dur. 17 milyon 125 bin 200 km² yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkesidir. Dünyadaki ekilebilir arazinin ise %10’una sahiptir.

Rus Ülkesi Rosia

Rusya’nın adı, Bizans İmparatorluğu tarafından telaffuz edilen “Rosia” yani “Rus Ülkesi” kelimesinden gelmektedir.

Anlam Yüklü Bayrak

Rus bayrağındaki renkler, Panslavizm renkleri olan mavi, beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır. Slav kökenli uluslar bayraklarında genelde mavi, beyaz ve kırmızı renkleri tercih etmişlerdir. Beyaz: Asillik, soyluluk, büyüklük, açık yüreklilik, samimiyet. Mavi: Bağlılık, sadakat, vefa, namus, dürüstlük, kusursuzluk, ahlaki temizlik. Kırmızı: Cesaret, yiğitlik, mertlik, yüreklilik, gönül yüceliği, alicenaplık ve sevgiyi simgeler.

Hem Asya Hem Avrupa

Rusya hem Avrupa’da hem de Asya’da toprakları bulunan bir ülkedir ve üç bölgeden oluşur. Bunlar Avrupa Rusyası; Sibirya Bölgesi ve Uzakdoğu Rusya olarak söylenebilir. Rusya toprak büyüklüğünden dolayı hem Asya’dan hem de Avrupa’dan birçok ülkeyle komşudur. Batı’dan Doğu’ya sayacak olursak Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Kuzey Kore ile komşudur.

Plüton’dan Büyük Yüzölçümüne Sahiptir

Rusya’nın yüzölçümü Plüton’un toplam yüzölçümünden daha büyüktür.

Nüfusun Çoğu Avrupa Bölgesinde

Rusya, ilhak ettiği Kırım ve Sivastopol’u saymazsak 145 milyon nüfusa sahiptir. Nüfusun yaklaşık %77’si Rusya’nın Avrupa bölgesinde yaşamaktadır. Toplam nüfusun %80’ini Ruslar oluşturur. Rusya Devlet İstatistik Kurumu’nun 2014 verilerine göre kadın nüfusu erkek nüfusundan 10.5 milyon fazladır. Kadın ve erkek nüfusları arasındaki bu uçurum kentsel bölgelerde daha da büyüyor.

9 Farklı Saat Dilimi!

Rusya günümüzde 9 farklı saat dilimi kullanmaktadır. Rusya için “güneşin batmadığı ülke” desek yeridir.

Ata Yurtları Ukrayna

Rusya ilk olarak Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kuruldu. Evet, yanlış duymadınız. Rusya’nın ata yurdu Ukrayna’dır. Kurulduktan sonra Kiev Knezliği, bir dizi küçük devletler halinde parçalandı. 1237-1240 yılları arasındaki Moğol istilası, Kiev Knezliği’ne son darbeyi vurarak yıkılmasına ve Slav nüfusunun yarısını kaybetmesine yol açtı. Daha sonra kurulan Türk-Moğol devleti olan Altın Orda Devleti’nin kolları haline geldi. Kıpçaklar ve Peçenekler gibi göçebe Türk boyları tarafından sürekli yapılan akınlar Slav nüfusun kuzeyde güvenli yoğun ormanlık bölgelere göç etmelerine neden oldu.

Kiev Knezliği’nden parçalanan prenslikler yavaş yavaş yeniden birleşip, Moskova Knezliği’ni kurmuş ve Kiev Knezliği’nin kültürel ve siyasi mirasının ardılı olmuştur. 1382 yılında Altın Orda Devleti Hanı Toktamış Han Moskova’yı kuşattı. Başarı gösteremeyince hileye başvurarak para karşılığında kuşatmayı kaldıracağına dair söz vermesine rağmen şehrin kapılarının açılması üzerine şehre saldırarak yerle bir etti ve büyük ganimetler elde etti. 18. yüzyıla gelindiğinde ise dengeler değişti ve büyük ölçüde fetih, ilhak ve keşif yoluyla Polonya’dan Alaska’ya kadar uzanan tarihin en büyük üçüncü imparatorluğu olan Rus İmparatorluğu haline geldi.

Napolyon ve Hitler’in Sonunu Getirdiler

Rusları düzenli ordu disiplinine sokan ve ilk defa Avrupa coğrafyasına girmelerini sağlayanlar Türklerdir. Ruslar savaşçı kimliğini Avarlar’dan almışlardır. Rus askeri geleneğinde kış mevsimine “General Kış” denir. Uçsuz bucaksız Rus toprakları işgale gelen orduların mezarı olmasıyla bilinir. Bu özelliğinin ana nedeni Rusya’nın o sert kışıdır.
Ruslar sert koşullara dayanabilen yarı asyalı bir millet oldukları için tarih boyunca kışı kendi avantajlarına olabildiğince kullanmışlar, ülkenin sonbaharda yağışların olduğu ve çamurlardan dolayı adeta bataklık haline döndüğü “Rasputitsa” adını verdikleri dönem ile kış gelene dek oyalama taktiği ve gelen işgalcilerin faydalanmaması için ulaşım, barınma, gıda sağlayan tüm unsurların yok edildiği “Yanmış Toprak Politikası” uygulamışlar. İşgalci birliklerin etkisi azalınca da karşı saldırı yapmış ve ağır kayıplar yaşatmışlardır. Rusya’nın hava muhalefetine dayalı taktiği Napolyon ve Hitler’in sonunu getirmiştir.

Napolyon, Hitler’e göre nispeten daha başarılı olmuştur. Çünkü Moskova’ya girebilmiştir. Hitler ise St. Petersburg’a girmiş ve hatta St. Petersburg kentinde bulunan The Astoria Hotel’de kutlama yemeği yemiştir. Fakat Moskova’dan önce geri püskürtülmüştür. Napolyon ise gücünün doruğundayken General Kış’la birlikte inatçı bir direniş sonucu ordusunun %95’ini kaybetmiştir. Rus Ordusu gücünü kaybeden Napolyon’u Avrupa’ya kadar sürmüş ve sonunda da Paris’e girmiştir. Ruslar aynı taktikle Hitler’in de sonunu getirmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL