SEYAHAT

Popüler Tırmanış Rotaları!

Ayaklarınızı yerden kesip gözlerinizi zirveye odaklayan, en büyük rakibinizin yine kendiniz olduğu zor bir spor kaya tırmanışı! Geyikbayırı – Antalya Antalya’nın deniz-güneş-kum üçlüsünün vazgeçilmez adresi olduğunu bilmeyen yok. Ama bir..

Popüler Tırmanış Rotaları!

Ayaklarınızı yerden kesip gözlerinizi zirveye odaklayan, en büyük rakibinizin yine kendiniz olduğu zor bir spor kaya tırmanışı!

Geyikbayırı – Antalya

Antalya’nın deniz-güneş-kum üçlüsünün vazgeçilmez adresi olduğunu bilmeyen yok. Ama bir de Geyikbayırı adında bir köyü var ki, dünyadaki birçok kaya tırmanışçısı bu köyü büyük bir hürmetle anıp mutlaka rotasına ekliyor. Hatta burası Türkiye’de kaya tırmanışının başkenti olarak da anılıyor. Köy, Konyaaltı ilçesi sınırlarında ve buradaki Geyiksivrisi Dağı eteğinde sayısı bini geçen tırmanış rotası var. Bu noktayı diğer parkurlardan ayrı kılan özelliklerin en başında kışın da tırmanılabilir olması geliyor ki bu yüzden en çok da Avrupalı tırmanışçılardan yoğun ilgi alıyor. Hatta bu sporcuların birçoğu da gelip bir daha dönmemek üzere buraya yerleşiyor. Pandemi öncesi senelerce düzenlenen Turkish Highline Carnival ile ününe ün katan Geyikbayırı’nda seviyeniz ne olursa olsun tırmanabiliyor hatta gelmişken kamp yapabiliyor, Trebenna Antik Kenti’ni keşfedip, uzun yürüyüşlere çıkabiliyorsunuz.

Çitdibi – Antalya

Geyikbayırı’nın her seviyede dağcıyı buyur eden parkurunun aksine Çitdibi oldukça zorlu bir parkur. ‘Zoru başarırım, imkansız zaman alır’ diyen kaya tırmanışçılarının tercih ettiği bu bahçe Geyikbayırı’nın yanı başında konumlanıyor. Çitdibi sırtını kayalara dayamış bir köy ve ismini de uzaktan bakıldığında çite benzeyen siluetinden alıyor. Burada kayalar 150-200 metreye kadar yükseliyor. En yükseğinden bakıldığında ise Antalya ışıkları ve kıyıların görüntüsü göz kamaştırıyor.

Olimpos – Antalya

Mitolojinin bağrından kopup gelmiş bu cennet diyar Kumluca ilçesi sınırlarında ve en çok da Antik Likya izleriyle dolup taşan kıyılarıyla büyülüyor sizi. Kaya tırmanışı için her seviyede 400 civarı rota seçeneği sunan Olimpos’ta ilk kez tırmanacaklara önerilen yer Dershane Sektörü. Ayrıca sadece spor tırmanışı değil, geleneksel tırmanışlar için uygun parkurlar da içeriyor. Doğasının, Yanartaş’ının ve Likya Yolu’nun nasıl da güzel olduğunu söylememize de gerek yok. Gitmişken bizim için de gezin!

Ballıkayalar – Kocaeli

İstanbul’a 1,5 saat mesafedeki Ballıkayalar, Gebze ilçesinin Tavşanlı Köyü yakınında. Burası hem 1. derece sit alanı hem de tabiat parkı olarak korunan bir bölge. 1,5 km uzunluğu ve maksimum 80 metreyi bulan genişliğiyle derin kazılmış bir kanyonu andıran bölgenin tırmanış parkuru amatörler ve orta seviyedeki tırmanışçılar için oldukça uygun. Hatta ilk kez deneyecekseniz burayı okul olarak değerlendirebilir, biraz daha tecrübeliyseniz yüzün üzerindeki rotadan birini seçebilirsiniz. Ballıkayalar’ın en ballı yönlerinden biri de doğa yürüyüşleri ile kamp aktiviteleri için fırsatlar sunması.

Aladağlar – Niğde / Adana / Kayseri

Aladağlar en çok geleneksel rotalarla tanınıp bilinse de spor tırmanışı yapılan bölgeleri de var. Niğde Çamardı ilçe sınırındaki Kazıklı Ali Kanyonu kaya tırmanışı için 150’nin üzerinde rotaya sahip ve yazın en kavurucu günlerinde bile güneşe siperli alanlar sunduğu için ideal. Buradaki rotaların daha fazla olması diğer bir tırmanış noktası olan Cımbar’ı unuttursa da Cımbar Kanyonu’na da aynı köyden giriliyor ve Kazıklı Ali Kanyonu’nun konglomera kaya yapısından farklı olarak kireç taşından rotalar içeriyor. Aladağlar’daki rotalar her seviye tırmanışçılar için uygun olup kışın tırmanışlar pek önerilmiyor. Aladağlar dağ manzaralı birbirinden güzel birçok patikayla da en güzel doğa yürüyüşü adreslerinden.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL