MEKANLAR SEYAHAT

Mersin’deki Gizli Cennet!

Doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Mersin, hem Mersinlilerin hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Akdeniz’in birbirinden güzel plajları ve koylarına ev sahipliği yapan..

Mersin’deki Gizli Cennet!

Doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Mersin, hem Mersinlilerin hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Akdeniz’in birbirinden güzel plajları ve koylarına ev sahipliği yapan bu sahil kentinde kendinizi sıcak denizlere bırakabilir, yemyeşil doğasında sakin bir yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Mersin’in birbirinden güzel koylarına sahip olan ve her görenin cennet olarak nitelendirdiği Tisan Adası ise sahip olduğu eşsiz doğası ve manzarasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Biz de sizler için Akdeniz’in gizli cenneti, Mersin’in naif güzeli Tisan Adası hakkında merak edilen detayları derledik. Gelin bu doğal güzelliği birlikte keşfedelim.

Tisan Adası ve Çevresi

Tisan Adası Silifke’ye yaklaşık 32 km mesafede, Yeşilovacık Mahallesi’nde yer alıyor. Dağların ardında bulunan ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanların içinden geçilerek ulaşılan Tisan Adası, daha ilk görüşte herkesi büyülemeyi başarıyor. Bodrum’u andıran beyaz renkli evlerin bulunduğu adada deniz çok berrak ve bembeyaz kumlar yeşil ormanlarla birleşince ortaya inanılmaz bir manzara çıkıyor.

Tisan Yarımadası iki koydan oluşuyor. Denizi sığ ve taşlık olsa da, Mersin’in en temiz ve berrak denizlerinden biri olarak anılıyor. Buraya Taşucu’ndan kalkan tekne turları da uğradığı için yaz mevsiminde ada oldukça kalabalık oluyor.

Tisan Adası’nın Tarihi

Tisan bölgesinin tarihi milattan önceki dönemlere kadar uzanıyor. Burası Aphrodisias Antik Kenti’nin olduğu, tanrıça Afrodit’e adanmış bir bölge. Günümüzde antik kente ait çok az kalıntı olmasına rağmen, bazı kaynaklara göre eskiden burada iki liman bulunuyormuş. Ayrıca, burada bulunan antik kentteki kilisede hala seçilebilen taban mozaikleri yer alıyor. Bu mozaiklerde ise karabatak, keklik gibi Silifke’ye özgü kuş motifleri yer alıyor.

Tisan Adası Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle buradan geçen bir albay tarafından keşfedilmiş. Zamanla burada yerleşim için evler inşa edilmeye başlanmış. Zaten adaya ve plaja girmek için bir site kapısından geçiyorsunuz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL