SİNEMA

Duygularınızı Alt Üst Edecek Türk Biyografi Filmi!

Kesinlikle izlemeniz gereken en iyi Türk biyografi filmlerini bir araya getirdik. Müslüm (2018) – IMDb: 7,7 Film, Müslüm Gürses’in hayat hikayesini konu almaktadır. Şanlıurfa’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya..

Duygularınızı Alt Üst Edecek Türk Biyografi Filmi!

Kesinlikle izlemeniz gereken en iyi Türk biyografi filmlerini bir araya getirdik.

Müslüm (2018) – IMDb: 7,7

Film, Müslüm Gürses’in hayat hikayesini konu almaktadır. Şanlıurfa’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Müslüm’ün daha sonra ailecek göç ettikleri Adana’da yolu bir gün şans eseri halkevine düşer. Müdür Limoncu Ali’den ilk müzik eğitimini alan ve sesiyle kitleleri etkileyen Müslüm, İstanbul’da şarkıcı olma ve filmlerden tanıdığı Muhterem Nur’la tanışma hayalleri kurmaktadır. Türk biyografi filmleri arasında bulunan filmde Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Şahin Kendirci ve Taner Ölmez rol alıyor.

Devrim Arabaları (2008) – IMDb: 8

1961’de Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, tamamen yerli üretim bir araba yapılmasını ister. Daha sonra bu önemli görevi ise TCDD işletmesine verir. Ancak, hemen çalışmalara başlayan 23 kişilik ekibin arabayı tamamlamaları için sadece 130 günlük süreleri vardır. Devrim adı verilecek olan arabayı yapmak için mühendisler, çeşitli engellerle mücadele edeceklerdir. Türk biyografi filmleri arasında bulunan yapımda Taner Birsel, Halit Ergenç ve Ali Düşenkalkar rol alıyor.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu (2019) – IMDb: 8,3

Türkiye biyografi filmleri arasında bulunan yapım, Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini anlatmaktadır. Ayrıca filmde Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesiyle birlikte Bulgaristan’da Türklerin isimlerini değiştirilmesi de gösterilmektedir. Bu durum üzerine Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’da yaşananları anlatmak için olimpiyat şampiyonu olmaya çalışmaktadır. Filmde Hayat Van Eck, Selen Öztürk ve Gürkan Uygun rol almaktadır.

Ayla (2017) – IMDb: 8,4

Kuzey Kore, 1950 yılında Güney Kore’ye saldırır. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler yardım çağrısı yapar ve Türkiye, Güney Kore’ye asker gönderir. Güney Kore’ye giden askerler arasında bulunan Süleyman, savaş alanında annesi babası ölmüş bir kız bulur. 5 yaşındaki kıza Ayla adını veren Süleyman, 15 ay boyunca onun bakımını üstlenir ve aralarında çok güçlü bir bağ oluşur. Ancak Türkiye’ye dönmesi gereken Süleyman, Ayla’yı bırakmak istemese de buna mecbur kalır. Ancak asla onu düşünmeyi bırakmaz. En nihayetinde aradan yıllar geçse de tekrar buluşurlar. Filmde İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Ali Atay ve Çetin Tekindor rol alıyor.

Kelebeğin Rüyası (2013) – IMDb: 7,7

Zonguldak’ta yaşayan iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde bir yandan çalışırken, diğer yandan da şiirler yazmaktadır. Belediye başkanının kızı Suzan Zonguldak’a geri dönünce, Muzaffer ve Rüştü’nün şiire olan inancı artar. Suzan, çevresindeki insanlar istemese de bu iki adam ile arkadaş olur. Ancak o dönemin en tehlikeli hastalıklarından biri olan verem, Rüştü ve Muzaffer’in sağlığını tehdit etmektedir. Türk biyografi filmleri arasında bulunan filmde Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Farah Zeynep Abdullah, Mert Fırat ve Yılmaz Erdoğan rol alıyor.

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman (2018) – IMDb: 5,7

Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda görev yapan, ayrıca ilk düşman uçağını düşüren Türk pilot Vecihi Hürkuş’un hayatını konu almaktadır. Filmde Hilmi Cem İntepe, Gizem Karaca ve Bora Akkaş rol almaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL