MEKANLAR SEYAHAT

Dünyada üçüncü olduk!

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da yerini korudu. İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj..

Dünyada üçüncü olduk!

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da yerini korudu. İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 33 artarak 519’a yükseldi.

Antalya Açık Ara Önde

Bu yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları; Antalya’da 213, Muğla’da 106, İzmir’de 66, Aydın’da 39, Balıkesir’de 36, Mersin’de 9, Kocaeli’de 7’ye yükseldi. Bartın ise bu yıl 3 plajına mavi bayrak aldı.

Samsun, Tekirdağ, İstanbul, Ordu, Kırklareli ve Van illerinde de geçen yılın rakamları korundu.

Kaputaş Yine Listede

Türkiye’nin en ünlü plajlarından Antalya’daki Kaputaş Plajı, İngiliz Guardian gazetesi tarafından da dünyanın sayılı plajları arasında gösterilmişti. Bu plaj yıllardır temiz denizi ile Mavi Bayrak listesinde yer alıyor.

Van’dan Tek Plaj Listede

Van ise denize kıyısı olmamasına rağmen Mavi Bayraklı plaja sahip olan tek il olarak kayda geçti.

Ilıca Ege’nin Zirvesinde

Çeşme’deki Ilıca Plajı da yıllardır Ege’nin en iyi sahilleri listesinin zirvesinde yer alan bir plaj.

Kelebekler Vadisi’siz Olmaz

Türkiye’nin bir diğer ünlü plajı da Fethiye yakınlarındaki Ölüdeniz’de bulunan “Kelebekler Vadisi”. Turizm tanıtma posterlerinde Türkiye’nin sembolleri arasında yer alıyor.

İspanya Birinci Sırada

Mavi Bayrak’ta İspanya 713, Yunanistan ise 545 plajla ilk iki sırayı paylaşan ülkeler oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL