Aktüel

Ders Notlarını Satarak şirket kurdu!

Singapur İşletme Üniversitesi’nde 24 yaşındaki bir öğrenci olan Eugene Cheow, ders notlarını sattığı bir şirket kurdu. Üniversite okuyanlar o yıllarda ders notunun ne denli önemli olduğunu bilirler. Ders notlarını almak..

Ders Notlarını Satarak şirket kurdu!

Singapur İşletme Üniversitesi’nde 24 yaşındaki bir öğrenci olan Eugene Cheow, ders notlarını sattığı bir şirket kurdu.

Üniversite okuyanlar o yıllarda ders notunun ne denli önemli olduğunu bilirler. Ders notlarını almak için gruplara kayıt olmalar, saatlerce fotokopicide sıra beklemeler… Sınavdan sonra ise uğruna saatlerce koşturduğunuz o ders notlarının hiçbir önemi olmaz. Bazılarımız notları çöpe atarız, bazılarımız geri dönüşüme veririz, bazılarımız ise alt sınıflarla paylaşırız. Elbetteki ders notlarını satanlar da olmuştur. Ancak bunun için bir şirket kuranı daha önce görmemiştik. Bu yazımızda ise sizlere ders notlarını sattığı bir şirket kuran ve bu şekilde binlerce dolar kazanan Eugene Cheow’dan bahsedeceğiz. İşte Eugene Cheow ve girişimciliği…
Eugene Cheow henüz 24 yaşında. Singapur İşletme Üniversitesi’nde öğrenci olan Cheow, aynı zamanda genç bir girişimci.

Singapur’da emlakçı olmak isteyen Cheow, 60 saatlik bir kursun ardından RES adı verilen bir sınava katıldı. Bu sınav oldukça zorluydu.
Cheow BBC’ye verdiği demeçte, bunun kolay bir süreç olmadığını ifade etti ve şöyle konuştu; “Bu yüzden hızlı, çabuk bir öğrenme yöntemine dair büyük bir talebin varlığını fark ettim.”

Nitekim Eugene Cheow, çalışmasının karşılığını aldı ve sınavları üstün bir başarıyla geçti. Ardından ise başarı kazandığı 16 “zihin haritası”nı ücret karşılığında satışa çıkardı.

Eugene Cheow notlarına zihin haritaları ismini verdi.
Cheow’un notları oldukça yoğun talep gördü ve Cheow ise bunun için bir şirket kurmaya karar verdi ve RES Tutor isimli, kullanıcılarına RES sınavına hazırlık için yardım eden ve sonucununda da Singapur’da emlakçı olmalarını sağlayan bir şirket kurdu.

Eugene Cheow sattığı zihin haritalarını şu şekilde ifade ediyor; “Öğrenmenize yardım ediyor. Konu ne olursa olsun size makro bir görünüm sunuyor. Ancak isterseniz belirli alanlara da odaklanabiliyorsunuz”

Zihin haritaları için fikirleri ve kavramları grafikler ve görsellerle aktarma yöntemi denebilir. Cheow’un zihin haritaları yasal kavramları, pazarlama kavramlarını, matematiksel formülleri, tabloları ve müfredatın çeşitli unsurlarını içeriyor.

Cheow; “Beynini çalışmak için kandırıyorsun. Bu da bu yöntemin başka bir öğrenme yolu olduğunu söylemenin süslü bir yolu.” diyor. Cheow, bugüne kadar yaklaşık bin 500 adet zihin haritası sattı. Bazı dönemlerde haftada bin dolardan fazla para kazandı. Ardından ise çalışma notlarını bir işletmeye çevirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL