İnuitler hakkında bilmeniz gereken bilgiler!
5 Oca, 2021 16:11 tarihinde eklendi

İnuitler hakkında bilmeniz gereken bilgiler!

İnuitler hakkında bilmeniz gereken bilgiler!

Sık sık Eskimo halklarıyla karıştırılan İnuitler’i araştırdık.

Gezegenimizdeki en zorlu iklim koşullarına sahip olması bir yana Kuzey Kutup Bölgesi, binlerce yıldır belirli halklara ev sahipliği yapıyor. Birçoğumuz Eskimo adına aşina olsa da bu bölgelerde yaşayan pek çok farklı halk bulmak mümkün. İnuitler de bunlardan biri! Kanada’nın kuzey bölgelerinde yaşayan İnuit halkı, farklı kültürleri ve sanat eserleriyle tanınıyor. 

İnuitler, Eskimolar ile aynı kökene sahip değiller.

Aslında Eskimo kelimesi, kuzey bölgelerinde yaşayan pek çok grup için kullanılıyor. Oysa İnuitler için Eskimo demek oldukça yanlış! Eskimo, Alaska bölgesinde yaşayan kuzey halklarını tanımlarken İnuit ise Greenland ve Kanada bölgesinde yaşayan kuzey halkları için tercih ediliyor.

Aslında İnuitler tarafından icat edilmiş pek çok eşya kullanıyoruz.

Eğer kanoya binmekten ya da karda raketle yürümekten hoşlanıyorsanız İnuit halkına teşekkür etmeniz gerektiğini söyleyelim! Kendileri kar raketlerini ve kanoyu icat eden halk. Hepimizi şaşırtan bir başka buluşları ise güneş gözlüğü! İnuitler, gözlerini güneşten korumak için tarih öncesi çağlarda bile kemik ve boynuzları kullanıyorlarmış.

İnuit dili, düşündüğünüzden çok daha yaygın.

5 farklı lehçeye sahip olan İnuitçe, Kanada’nın kuzey bölgelerinde konuşuluyor. Oldukça geleneksel olan bu dil, trafik işaretleri de dahil olmak üzere pek çok önemli yayında ve tabeleda kullanılıyor.

İnuitler, İnukshuk adı verilen sanat eserleriyle de tanınıyorlar.

Her topluluğun olduğu gibi İnuitler’in de bazı geleneksel sanatları var! Örneğin İnuit halkı; sabuntaşı oymacılığında, tekstilde ve boğaz türküsü adı verilen bir müzik tarzında oldukça başarılı. Kendilerinin en tanınmış eserleri ise inukshuk adı verilen bu heykeller. Yığılmış taşlarla yapılan bu heykeller, 2010 Kış Olimpiyatları’nın logosu olarak kullanılmıştı.

Köpekli kızaklar, İnuitler arasında oldukça yaygın.

Hatta öylesine yaygın ki kendileri sırf bu işi başarılı bir şekilde yapabilmesi için qamutik adı verdikleri bir köpek cinsi yetiştirmişler. Zorlu hava şartlarına dayanıklı, ağır yük çekebilen ve engebeli alanlarda bile başarıyla ilerleyen bu köpek, oldukça sadık bir karaktere sahip. Kanada Kennel Club tarafından bir köpek cinsi olarak kabul edilen qamutikler’in sayısı, doğal olarak, o kadar az ki nesli tükenme tehlikesi altında kabul ediliyor.

İnuitler’in nam saldığı bir diğer konu da avcılık konusundaki yetenekleri.

Gezegenemizdeki en büyük etoburlarla burun buruna gelen İnuit halkı, ihtiyacı olan gıdaya ulaşmak için onlarla mücadele etmek zorundaydı. Bu da onları yeni icatlar yapmaya ve yeni taktikler kullanmaya itti. Kendileri foktan deniz aygırına, kurttan çeşitli balinalara pek çok hayvanı profesyonel bir şekilde avlayarak hayatlarını idame ettiriyorlar.

İnuitler, tahmin edebileceğiniz üzere oldukça farklı bir damak tadına sahipler.

İnuitler, göç eden sürülerini takip eden göçebe bir halk olsa da çilek, ot ve yumru bitkilerini hasat etmekte de ustalar. Yıl boyunca yeşilliğe pek de ulaşamadıkları için diyetleri karbonhidrat bakımında düşük ancak protein ve yağ bakımından oldukça zengin. Ek olarak kendilerinin çiğ yosun ve fok beyni sayesinde bol bol C vitamini aldıklarını da söyleyelim!

İnuitler de kendi aralarında etnik gruplara ayrılıyorlar.

Sanılanın aksine İnuitler halkının büyük bir kısmını gençler oluşturuyor. Yapılan son sayımlara göre İnuit halkının yaş ortalaması 24. Halk içerisinde pek de fazla yaşlı birey olmadığı için yaşlılara fazlasıyla saygı gösteriliyor. İnuit halkı da kendi içerisinde çeşitli etnik gruplara ayrılıyor: Iglulingmuit, Inuinnait, Kivallirmiut, Labradormiut, Netsilingmiut, Nunavimmiut.

Günümüzde şehirlerde yaşamayı tercih eden İnuitler de var.

Yapılan son sayımlar, Kanada’da 64 bin İnuit olduğunu doğruluyor. Halkın %10, yani yaklaşık 6 bin kişi, ülkenin geri kalanına yayılmış durumda. Ottawa’nın baş kenti ise 600-900 kişilik İnuit nüfusuyla İnuitler’in yaşadığı şehirler listesinde ilk sıraya oturuyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *