Aralık ayı hakkında bilmediğiniz gerçek!
1 Ara, 2020 16:59 tarihinde eklendi

Aralık ayı hakkında bilmediğiniz gerçek!

Aralık ayı hakkında bilmediğiniz gerçek!

Bugün 1 Aralık. Aralık ayı kışın başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Aralık ayının adı Latince “on” anlamına gelen “decem” kelimesinden gelir. Çünkü Roma takviminde aralık yılın onuncu ayıdır. Kuzey Yarım Küre’de Aralık kışın başlangıcına işaret eder; yağmur, rüzgar ve kar zamanıdır.

Anglo-Saksonlar aralığı “Winter Monat” olarak adlandırdılar. Ancak birçok Anglo-Sakson Hristiyan olduktan sonra, aralığa “Helight Monat” yani kutsal ay adını verdiler. Çünkü İsa’nın doğumu olan Noel aralıkta kutlanıyor.
Aralık, her yıl nisan ayı ile aynı gün biter. Evet, Nisan 2020 bir Perşembe günü sona erdi ve aralığın son günü yani 31 Aralık’ta perşembeye denk geliyor.

Aralık ayının doğum taşları turkuaz, zirkon veya tanzanittir. Bu ayda doğanlar ise yay ya da oğlak burcu olurlar. Aralık ayının geleneksel çiçeği, rahatlık, şifa, koruma ve zarafeti simgeleyen nergisdir. Aralık ayında doğan ünlüler arasında; Namık Kemal, Azra Akın, Zeki Müreni Şener Şen bulunuyor. Aralıkta doğan yabancı ünlülerden bazıları ise; Britney Spears, Taylor Swift, Kate Holmes, Jude Law, Christina Aguilera, Nelly Furtado.
28 Aralık, bazıları tarafından yılın en talihsiz günü olarak kabul ediliyor.
Kışın ilk günü 21 Aralıktır. Bu, yılın en uzun gecesidir. Kuzey Yarımküre’de Kış veya Güney gündönümü olarak adlandırılır.


Aralık’taki önemli günler arasında 1 Aralık Dünya AIDS Günü, 2 Aralık Köleliğin Yasaklanması Günü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü, 5 Aralık Kadın hakları Günü ve 10 Aralık Dünya İnsan Halkları günü bulunuyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *